V dnešnej dobe, keď je veľa majiteľov lacných digitálnych fotoaparátov sa ťažko orientuje v tom kto je naozaj fotograf a nie len majiteľ fotoaparátu. Najmä ak veľa nových majiteľov fotoaparátov si hneď pri svojom mene na Facebooku pripíše automaticky Janko Mrkvička PHOTOGRAPHY.

Kúpou digitálnej zrkadlovky akoby automaticky nadobudli pocit alebo skôr chcú nadobnudnúť pocit, že by sa mali takto označovať.
Ako môj dobrý kamarát raz povedal „stlačiť spúšť na fotoaparáte nestačí…“.
Vždy sa pýtam či všetci majitelia nového auta sú hneď rally závodníci a majú na dverách nalepené súťažné číslo… prípadne na streche tabuľku TAXI.

Nie. Fotograf (najmä ten profesionálny) nie je každý.
Poďme si o tom povedať niečo viac…

[two_third_last bottom_line=“yes“]
[blockquote]Nástrojom pre fotografiu nie je fotoaparát, ale fotograf.
~ Eve Arnold ~
[/blockquote]
[/two_third_last]

Profesionálny fotograf

Profesionálny fotograf to nie je bratranec, strýko, otec alebo kamarátov spolužiak zo strednej školy…
Človek, ktorý sa profesne venuje fotografii, nefotí len príležitostne, na dovolenkách, rodinných udalostiach, pri západe slnka alebo pri kvitnúcich púpavách (ano, viem, že sú pekné…).

Často počúvam príbehy o tom ako svadbu fotil otec alebo niekto iný z rodiny (lebo veď má už dlho fotoaparát a fotí…) a nakoniec zo svadby neboli žiadne použitelné fotky.
Osobne som tiež zažil „kameramana“, ktorý bol nejaký rodinný známy… a uprostred akcie si povedal, že už má toho nasnímaného veľa a už len tak sedel a zabával sa. Následne po svadbe prestal dvíhať svadobčanom telefón a oni do dnešného dňa nemajú zo svadby žiadne video.
Tiež som počul o „fotografovi“, ktorý nafotil fotografie, potom si ich nahral do mobilu, tam cez rôzne (viac menej deštrukčné) filtre „upravil“ a odovzdal mladomanželom ako hotový produkt…

Pravdupovediac obdivujem ľudí, ktorí sú schopní podstúpiť v ich veľký deň takéto riziko. Veď fotografie sú to jediné čo Vám zo svadby zostane.
Bez fotiek sa postupne vytrácajú spomienky už o pár dní…
Profesionálny fotograf často zachytí okamihy, na ktoré by ste inak už na druhý deň zabudli, resp. ste ich nemali možnosť naplno vnímať.

[two_third_last bottom_line=“yes“]
[blockquote]Fotoaparát Vám umožní zabudnúť, že ste tam. Nie je to, akoby ste sa skrývali, ale neuvedomujete si, že vidíte tak veľa…
~ Annie Leibovitz ~
[/blockquote]
[/two_third_last]

Práca profesionálneho fotografa je náročná a nesie so sebou zodpovednosť. Profesionálny fotograf si nemože dovoliť žiadne zaváhanie, ktoré by naštrbilo jeho dobrú povesť.
Janko Mrkvička má v tomto výhodu. Nemusí riešiť svoje renomé a do budúcnosti je stále v rovine „skúsim, ak to pôjde tak super, keď nie, tak sa nič nedeje…“.

Stále mi napadne nekonečne veľa prirovnaní prečo „obdivujem“ odvahu niektorých ľudí nechať si fotiť svoju svadbu Jankom Mrkvičkom.
Dali by ste si svoje krásne nové auto opraviť niekomu, kto sa bude na ňom učiť ako ho opravovať a… možno sa to podarí… ale čo ak nie?

Ste pripravení zo svadby, z udalosti ktorú už nezopakujete, na ktorú ste sa tak dlho pripravovali a tešili, ktorá je veľkým okamihom vo Vašom živote… nemať žiadne použitelné fotografie? Prípadne mať fotografie, o ktorých sa hovorí „to by lepšie nafotila aj moja mama mobilom“?
Chceli by ste si naozaj uchovať takéto spomienky?
Verím, že nie…

ilustracny-01

Peniaze, peniaze, peniaze…

Rozumiem, že veľká váha pri organizácii svadby sa dáva práve na rozpočet. Všetko sa točí okolo toho čo Vás koľko bude stáť. Každý má svoj strop, svoj rozpočet, svoje predstavy, iné možnosti.
Majiteľ fotoaparátu Janko Mrkvička Vám môže príjemne pohladiť rozpočet určený na fotografa (resp. Vašu predstavu, lebo veľa ľudí nemá reálnu predstavu koľko približne takáto služba stojí) a ponúkne Vám kľudne aj viac ako 50% z ceny profesionálneho fotografa.

Na tomto mieste je dobré sa zamyslieť…
Áno, môžete ušetriť aj na svadobnej večeri, keď pôjdete kúpiť mäso a iné výrobky vo výpredaji v hypermarkete.
To už neznie vôbec tak lákavo, všakže?

Nikto to takto nerobí. Ani ja by som to tak nespravil.
Chceme si to proste užiť. Chceme kvalitné mäso. Vychutnať si všetky tie dobroty.
Viacerí to v tom okamihu neriešia, neuvedomujú si to, nedávajú tomu veľkú váhu… aj keď už o dva dni po svadbe si vôbec nebudú vedieť spomenúť ako chutilo svadobné menu… fotografie uchovávajúce spomienky na atmosféru tohto veľkého dňa sú však to jediné čo Vám zo svadby zostane (okrem obrúčky a manžela/manželky).
Preto sa profesionálny svadobný fotograf určite oplatí…

Rozumiem, že niekedy rozpočet naozaj nepustí… a hľadajú sa alternatívy. Osobne možem povedať, že sa mi počas mojej 15 ročnej praxe svadobného a portrétneho fotografa stáva takmer úplne pravidelne, že sa mi ozve pár, ktorý má menší rozpočet, ale napriek tomu by chceli mať zo svadby pekné fotky.
Vždy sa s tým dá niečo robiť, tak aby boli spokojné obe strany.
Neváhajte sa preto vždy spýtať na správnom mieste…

 

Stále sa pýtate prečo?

Profesionálny svadobný fotograf je človek, ktorý nafotením Vašej svadby nekončí… tam jeho práca len začína.
Po tom čo je pripravený s Vami absolvovať niekedy aj viacero stretnutí, aby ste doladili predstavy o lokalite a priebehu fotenia.
Nafotí Vám predsvadobné „civilné“ fotografie v štýle rande…
Strávi s Vami počas Vášho svadobného dňa viac času ako ktokoľvek iný (často aj 16 hodín), aby Vám zachytil a vytvoril neopakovateľný svadobný príbeh.
Vystupuje profesionálne, je spoločenský, dotvára príjemnú a veselú atmosféru počas celého dňa.
Je vždy na správnom mieste v správnom okamihu.
Zálohuje všetky nafotené fotografie už priamo pri fotení, lebo má profesionálnu techniku, ktorá mu to umožňuje.
Stará sa o svoju techniku, udržiava ju v dobrej kondícii a vždy v aktuálnej technickej kvalite.
Zabezpečuje Vám profesionálny servis. Fotografie odovzdáva v papierovej podobe v rôznych formátoch, pripraví ozvučenú slideshow a ďaľšie spracované fotografie na originálnych CD/DVD a štýlovom USB kľúči – aby ste svoje fotografie mohli mať vždy pri sebe, vytvorí pre Vás svadobný album… a veľa ďaľšieho.
To všetko v originálnom premium balení.
Jednou vetou… spraví pre Vás maximum, aby ste mali na svoj svadobný deň tie najkrajšie spomienky.

Som rád, že ste sa dočítali až sem a zároveň moje veľké poďakovanie patrí všetkým tým nevestám a ženíchom, ktorí si uvedomujú všetky súvislosti a plánujú mať na svojej svadbe práve profesionálneho fotografa.

Ak by ste sa rozhodli práve pre mňa, budem rád Vašim svadobným fotografom.

[two_third_last bottom_line=“yes“]
[blockquote]Ktorá z mojich fotografií je moja najoblúbenejšia? Tá, ktorú pôjdem nafotiť zajtra…
~ Imogen Cunningham ~
[/blockquote]
[/two_third_last]

03IMG_1379